Człowiekowi niezbędny jest do życia tlen i woda. Są to dwa najistotniejsze składniki determinujące funkcjonowanie ludzkości na Ziemi. Sama nazwa „woda utleniona” sugeruje, że to coś dobrego, zdrowego, co nie może nam zaszkodzić, a wręcz przeciwnie.

Coraz częściej słyszymy również o wielu zbawiennych właściwościach tanich i łatwo dostępnych substancji, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Jednym z takich właśnie środków, mających niewątpliwie szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce czy przemyśle spożywczym, jest właśnie woda utleniona.

Czym ona jest?

To inaczej nadtlenek wodoru, czyli nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków i jedna z reaktywnych form tlenu. Rozróżniamy trzy rodzaje wody utlenionej: najbardziej popularna zwykła woda utleniona – 3%, perhydrol – ok. 30% roztwór nadtlenku wodoru w wodzie oraz hydroperyt – czyli 35% H2O2.

Prekursor stosowania wody utlenionej

Prekursorem stosowania wody utlenionej w medycynie był Iwan Nieumywakin, profesor medycyny i współtwórca tzw. medycyny kosmicznej. Polegała ona na stosowaniu zabiegów w ekstremalnych warunkach orbity okołoziemskiej. Początkowo poddawano im jedynie radzieckich kosmonautów i państwowych dygnitarzy. Dziś zostały odtajnione i udostępnione przeciętnemu czytelnikowi. W książce Nieumywakina Woda utleniona – na straży zdrowia zawarta została teza, że człowieka nie powinno się leczyć na jedną dolegliwość, lecz należy traktować organizm jako spójną całość.

Na czym polega fenomen wody utlenionej?

Nadtlenek wodoru, który jest składnikiem wody utlenionej, rozkłada się na wodę i tlen atomowy. I to właśnie on odpowiada za wspomaganie procesów odpowiedzialnych za pobudzenie układu odpornościowego do walki z wirusami, bakteriami czy grzybami.

Zastosowanie zewnętrzne wody utlenionej

Woda utleniona w połączeniu z sodą oczyszczoną jest wspaniałym kosmetykiem. Wystarczy dodać do szczypty sody spożywczej odrobinę wody utlenionej, a otrzymamy skuteczny antyperspirant. Mieszanka ta powoduje, że pot jest całkowicie bezwonny i utrzymujemy świeżość przez cały dzień. Zabijane są również bakterie, które wraz z potem wydalane są z ciała człowieka.

Innym przykładem „przyjaźni” wody utlenionej z sodą jest domowej roboty pasta do zębów. Ta mieszanka sprawia, że rozpuszcza się kamień nazębny, poprawia kondycja dziąseł, a same zęby stają się zdecydowanie bielsze. Wystarczy do szczypty sody dodać kilka kropel wody utlenionej i gotowe.

Rozcieńczony nadtlenek wodoru pomoże również w chorobach skóry, takich jak grzybica, łuszczyca czy egzema. W wypadku grzybicy stóp należy smarować zmienione chorobowo miejsca wodą utlenioną przez kilka dni, do czasu ustąpienia zmian.

Wlana do kąpieli woda utleniona wpłynie pozytywnie na płuca i nerki, a także złagodzi bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Doskonale wpływa ponadto na kondycję skóry, spłyca zmarszczki i usuwa zrogowacenia naskórka. Aby rozjaśnić włosy należy 3% wodę utlenioną połączyć z wodą w stosunku 1:1 i za pomocą atomizera rozprowadzić na włosach.

Woda utleniona i jej wewnętrzne zastosowanie zdrowotne

Woda utleniona jest również tanim, naturalnym i skutecznym środkiem w walce z uciążliwym katarem czy przeziębieniem. Wystarczy patyczek do uszu skropić kilkoma jej kroplami i dokładnie przetrzeć nim wnętrze nosa i uszu. Przy bólu gardła należy w szklance (250 ml) wody niechlorowanej rozprowadzić 15–20 kropli wody utlenionej, a następnie przepłukać tym roztworem jamę ustną (cieczy nie należy połykać).

Warto pamiętać, że działanie nadtlenku wodoru jest tym skuteczniejsze, im szybciej kuracja zostanie zastosowana. W wypadku bakterii najważniejszy jest czas i szybka reakcja na rozpoczynający się proces zapalny.

Nadtlenek w domu

Woda utleniona jest doskonałym środkiem dezynfekującym i odkażającym blaty, deski do krojenia, noże, pojemniki na żywność, a także lodówkę. Warto mieć ją zawsze pod ręką, np. w rozpylaczu. Można dodać ją do zmywarki do naczyń w ilości 40 ml do każdego cyklu mycia. Sprawdzi się również jako doskonały wybielacz i odplamiacz dodany do prania, np. pomoże skutecznie pozbyć się plam z krwi. Warto wykorzystać ją do czyszczenia szklanych powierzchni i luster, co gwarantuje spektakularny skutek w postaci braku smug.

Roztwór wody utlenionej doskonale usuwa z warzyw i owoców wszelkie pestycydy oraz bakterie, np. e-coli, warto więc wymoczyć je przed podaniem w proporcjach ¼ szklanki wody utlenionej (3%) wlanej do zlewu z zimną wodą. Wystarczy 20–30 minut moczenia, a pozbędziemy się groźnych bakterii czy chemikaliów.

Domowi ogrodnicy dla poprawienia kondycji upraw skraplają ziemię wodą utlenioną, co wpływa korzystnie na rozwój roślin i chroni je przed grzybami.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze przy stosowaniu wody utlenionej w celach zdrowotnych, kosmetycznych czy profilaktycznych jest zachowanie odpowiednich proporcji i stężenia. Należy pamiętać, że nawet najlepszy lek w nadmiarze czy nieumiejętnie stosowany może szkodzić. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji wodą utlenioną należy zapoznać się z dokładnymi informacjami dotyczącymi jej użycia.

Wszystkie rodzaje nadtlenku wodoru powinno się rozprowadzać w większej ilości wody niechlorowanej, aby otrzymać bezpieczny i skuteczny roztwór (poza nielicznymi wyjątkami). Ważne jest też przestrzeganie zasady małych kroków. Organizm należy powoli przyzwyczajać zarówno do zmiany diety czy aktywniejszego ruchu, jak i wszelkiego rodzaju kuracji zdrowotnych. Każdy jest inny i wyjątkowy, dlatego kurację wodą utlenioną należy wprowadzać z rozmysłem, dokładnie obserwując swój organizm.

Optymistyczne jest to, że wiedza o naturalnych metodach leczenia, o zdrowotnych właściwościach substancji, które mamy na wyciągnięcie ręki i które są tanie, rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Obecne narzędzia komunikacji pozwalają na poznawanie opinii i doświadczeń innych ludzi, stąd wiedza ta cały czas się rozwija i ewoluuje.